asociace mlok

Přehled činnosti Asociace MLOK v roce 2015

V roce 2015 byly realizovány následující aktivity a projekty:

Projekty 2015

1. Stará síť na novou hudbu (koprodukce s o.s. Bludný kámen)

Ve spolupráci s dalšími pořadateli jsme připravili projekt zaměřený na formalizování a vytvoření pevné organizační sítě mezi městy Opava – Ostrava – Pardubice – Praha – České Budějovice – Brno, která efektivně využije cest zahraničních umělců, kteří projíždějí naším územím, a zároveň poskytuje možnost působení na posluchače v širším měřítku, než jsou případná jednotlivá vystoupení. Příležitost dává pochopitelně i umělcům domácím a také mezinárodním projektům.

Jednotlivé koncerty a dílna uspořádané v Praze:

28.1.2015 Tchake (AUS)
13.2.2015 Gomez & Gargaud (F)
2.3.2015 Diatribes (CH)
12.4. 2015 Xavier Charles (F)
9.10.-11.10.2015 Kazuhisa Uchihashi (JAP) – dílna + koncert

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba.

2. Galerie Díra

Provoz Galerie díra byl zahájen v září 2012 jako zvukový site specific projekt Asociace Mlok realizovaný ve spolupráci s Galerií Školská. Zvuková galerie nabízí možnost seznámení se zvukovými kompozicemi, které vznikly většinou pro tento účel ve veřejném prostoru a českým a zahraničním umělcům možnost představit svoji práci se zvukem.

Galerie Díra, která je částečně zevnitř a zároveň v exteriéru se definuje jako rozhraní, jako průsečík mezi zvukovým umělcem, skladatelem, posluchačm a jedinečným architektonickým prostředí. Ale může také sloužit jako spojovací bod dalších volně propojených událostí. Vězí ve zdi Galerie Školská 28 s programem experimentální hudby, zvukového umění, přednášek, dílen, atd.

Infrastruktura sestává ze zvukového digitální přehrávače v interiéru galerie, ze kterého je přes zeď vyveden kabel, ke kterému se mohou návštěvníci připojit s vlastními nebo vypůjčenými sluchátky, a zvukový obsah v rozlišení mp3, nebo Wave, který mohou posluchači slyšet v době, kdy je dvorek Galerie přistupný veřejnosti. Prostředí ve kterém se Díra nachází. Kompozice jsou k poslechu v době, kdy je přístupný dvorek Školské 28.

Kurátor galerie je Lloyd Dunn
web: Martin Blažíček
http://galeriedira.cz/

3. Nejmilejší zvuky Prahy – Favourite sounds of Prague

Nejmilejší zvuky Prahy je pokračující projekt internetového portálu (http://www.sonicity.cz), který provozuje Asociace Mlok od roku 2008. Byl iniciován jako součást projektu ZIPP-Kulturstiftung des Bundes a v průběhu jeho existence jej doprovázela řada návazných aktivit (mj. Vysílání projektu Lucidní sny v síti EBU, výstava Zvukové prahy, a další.) Stránky zaznamenávají zvukovou krajinu hlavního města, jsou formou komunitní platformy, která umožňuje zájemcům z řad veřejnosti umisťovat do archivu vlastní nahrávky a vytvářet tak zvukovou mapu pomíjejících zvukových atmosfér města. Na konci roku 2015 obsahuje archiv 958 nahrávek. Od roku 2009 je podporován serverem občanského sdružení Multiplace a archivován Národní knihovou. Jde o otevřený projekt a archiv reflektuje široké spektrum osobních pohledů a poslechů.

Administrátorem projektu je Miloš Vojtěchovský.

V roce 2012 přešel archiv na novou doménu http://www.sonicity.cz.

5. Pražský improvizační orchestr – sezóna 2015

PIO je unikátní uskupení hudebníků, většinou žijících a tvořících v Praze, organizované Jaroslavem Šťastným, Petrem Vrbou a Georgem Cremaschim. Založení orchestru se datuje na podzim 2012. Asociace Mlok zorganizovala v roce 2015 čtyři koncerty PIO, kterým předcházely zkoušky souboru a to vždy s minimálně jedním významným zahraničním hostem.
Cílem projektu v roce 2015 bylo v prakticko-technické rovině uskutečnění pěti veřejných vystoupení a uskutečnění deseti zkoušek PIO. Přestože získal PIO nižší než plánovanou dotaci bylo uskutečněno pět koncertů v Praze, kterým předcházely zkoušky. To vždy s minimálně jedním významným zahraničním hostem. Kromě těchto koncertů a zkoušek získal PIO třídenní rezidenci v Pardubicích, během které uskutečnil další zkoušky a premiéroval skladbu George Cremaschiho s hvězdami improvizačního nebe jakými jsou Mats Gustafsson a Thomas Lehn.

Jednotlivé koncerty se uskutečnily: 1.3., 29.3., 17.5., 1.11., 26.-28.11. (rezidence v Pardubicích) a 6.12. 2015.

Seznam členů Pražského improvizačního orchestru v roce 2015: Michaela Antalová, Georgij Bagdasarov, George Cremaschi, Jiří Durman, Ken Ganfield, Jan Kulka, Michal Matějka, Lucie Páchová, Ivan Palacký, Patrik Pelikán, Jaroslav Šťastný, Lucie Vítková, Petr Vrba, Michal Zbořil, Pavel Zlámal.

Zahraniční i domácí hosté v roce 2015: Tiziana Bertoncini (I), Xavier Charles (F), Andrew Raffo Dewar (USA), Dieb13 (A), Mats Gustafsson (SWE), Slavo Krekovič (SK), Thomas Lehn (DE), Matthew Ostrowski (USA), Vojtěch Procházka (CZ), Martin Siewert (A), Burkhard Stangl (A), Miro Tóth (SK), Zdeněk Závodný (CZ).

Tři z šesti uvedených koncertů byly doprovázeny ještě řadou domácích a zahraničních tanečnic a tanečníků: Manuella Lucia Tessi, Kateřina Dietzová, Jana Novorytová, Davide Sportelli, Honza Malík, Jan Bárta, Martina Hajdyla Lacová, Lea Švejdová, Zdenka Svíteková a další. K této pravidelné spolupráci došlo po úspěšném představeni v Divadle Ponec, které má zajem v těchto pravidelných setkání PIO s taneční scénou ve svém divadle pokračovat.

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba.

Program galerie PROJEKTPLUS na rok 2015

+ Nádraží Holešovice
prosinec - leden David H.Elán - COMEDIAS CRIPT
únor - březen Michal Cáb - 2 x 12 / Separované diptichy /
duben - květen Tomáš Pospěch - Sluneční město
červen - srpen Darina Alster - Mapping čekání na vlak
zaří – říjen Markéta Michálková, Michal Kubíček – "Od nikud nikam"
prosinec - leden Tadeáš Kotrba – Nechtěná výstava

+ Nádraží Roztoky
duben - červen Dana Recmanová – Bez komentáře

+ jednorázové akce
Plánované akce:
Lloyd Dunn – živá projekce audiovizuální eseje z found footage filmů od 30. do 50. let 20. stol.
http://nula.cc/newer

Robert Lisek – politická performance a textová intervence do prostoru haly nádraží Holešovice
http://fundamental.art.pl/

Michal Kindernay a Laura Luna – živá projekce v reálném čase využívající otočného pohybu válců
http://artycok.tv/lang/cs-cz/8284/michal-kindernay-guy-van-belle

PDF icon Přehled činnosti Asociace MLOK v letech 2014 až 2015