asociace mlok

2021

V roce 2021 Asociace MLOK uskutečnila následující aktivity a projekty

1. Nejmilejší zvuky Prahy – Favourite sounds of Prague
Nejmilejší zvuky Prahy je pokračující projekt internetového portálu (http://www.sonicity.cz), který provozuje Asociace Mlok od roku 2008. Byl iniciován jako součást projektu ZIPP-Kulturstiftung des Bundes a v průběhu jeho existence jej doprovázela řada návazných aktivit (mj. Vysílání projektu Lucidní sny v síti EBU, výstava Zvukové prahy, a další). Stránky zaznamenávající zvukovou krajinu hlavního města Prahy, jsou formou komunitní platformy, která umožňuje zájemcům z řad veřejnosti umisťovat do archivu vlastní nahrávky a vytvářet tak zvukovou mapu pomíjejících zvukových atmosfér města. Od roku 2009 je podporován serverem občanského sdružení Multiplace a archivován Národní knihovou. Jde o otevřený projekt a archiv reflektuje široké spektrum osobních pohledů a poslechů. V roce 2012 přešel archiv na novou doménu http://www.sonicity.cz.

Ke konci roku 2021 obsahovala databáze 1200 záznamů.
Kurátor projektu za Mlok: Miloš Vojtěchovský

2. Pražský improvizační orchestr – sezóna 2021
Vzhledem k tomu, že PIO letos i přes obecně nepříznivou situaci s pandemií Covid-19, což pro PIO znamenalo dva zrušené koncerty, odehrál nakonec koncertů pět, jednalo se paradoxně o doposud jednu z nejúspěšnějších sezón. Tento rok se PIO zaměřil na nazkoušení a realizaci skladeb legendárního skladatele a kontrabasisty Charlese Minguse, které v různých obměnách provedl na dvou místech (v Praze a Hradci Králové) a to vždy s drobně obměněným ansámblem, který pro tento program tvořili i špičkoví jazzoví hráči, kteří buď s PIO hráli dříve jen vyjímečně (jako saxofonista Marcel Bárta nebo Štěpán Janoušek). Letních měsíců PIO využilo k uspořádání druhého ročníku malého třídenního festivalu nazvaného PIO DYNAMO, kdy PIO vystoupilo každý večer s jiným programem a v adekvátní sestavě. Nejdříve premiérově PIO interpretovalo legendární grafickou partituru Treatise Cornelia Cardewa, čímž navázalo na svůj dlouhodobý interpretační zájem grafických partitur. Druhý věčer, opět v premiéře, zazněly aktualizované aranže skladeb Charlese Minguse, čímž PIO navázalo na loňské uvedení skladeb jiného freejazzového velikána, Anthonyho Braxtona (v jubilejní 10. sezóně PIO připravují nastudování skladeb legendárního Sun Ra). Závěrečný večer pak patřil audiovizuální performanci povětšinou elektronických nástrojů a premiérovém provedení vlastní skladby. Program byl každý den doplněn ještě několika menšími uskupeními tvořenými hráči PIO či hostujícími hudebníky a performerkami. Na podiu divadla Alfred ve dvoře se tak prostřídala pestrá plejáda jak mladých hudebnic a hudebníků (Marie Komárová, Veronika Svobodová, Václav Šafka aj.), tak i ostřílených matadorů (např. Martin Janíček, Petr Nikl, Tomáš Žižka aj.).

Jednotlivé koncerty se uskutečnily v těchto místech a termínech: 20.-22.7. Praha – Alfred ve dvoře, 13.10. Hradec Králové – JGTT, 2.12. Praha – Kampus Hybernská.

Domácí a zahraniční hosté v roce 2021: Axel Dörner (DE) – trumpeta, Xavier Charles (F) – klarinet, Marcel Bárta – saxofony, David Danel – housle, Elia Moretti (I) – bicí, vibrafon, Štěpán Janoušek – trombón, Barbora Polyxena Nowak – klavír, Andrea La Rose (USA) – flétny, Michaela Turcerová (SK) – saxofon, Michal Wroblewski – saxofon, basklarinet.
Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

3. Berlín-Praha-Vídeň 2020
Přes komplikace způsobené pandemií Covid-19, jsme uspořádali přes dvacet jednotlivých vystoupení, včetně premiérových spoluprací a dvou workshopů, s primárním zaměřením na volnou improvizaci, současnou kompozici, free jazz a další spřízněné žánry. Vzhledem k různým restrikcím a omezením, které se lišily země od země, a to jak možnostmi pořádání kulturních akcí, tak i samotného cestování, jsme byli nuceni několikrát data koncertů přeložit a v jednom případě i zrušit (koncert Martina Brandlmayra byl nakonec přesunut na rok 2022). Taktéž jsme byli nuceni několikrát přeložit termín workshopu, který se nakonec uskutečnil v listopadu a to dva dny po sobě a pouze pro profesionální hudebníky, neboť po loňském úspěchu s tímto formátem, jsme se rozhodli pro zopakování. První květnový koncert jsme nakonec museli odvysílat online neb nakonec nebylo povolena účast diváků na místě a druhý květnový koncert sice již mohl být s účastí diváků, ale v omezeném počtu. Původně venkovní koncert v Bike Jesus 11.7. byl z důvodu nepřízně počasí na poslední chvíli přesunut do žižkovského Puncta. Přes tyto komplikace byl však plánovaný cíl projektu naplněn. Cílem bylo prezentovat domácímu publiku více než dvě desítky domácích i zahraničních hudebníků a přispět tím ke zvýšení domácí (nejen) improvizační scény na evropskou úroveň. Kromě českých hudebníků a hudebnic vystoupilo během naší série dvanáct zahraničních hudebníku celkově ze sedmi zemí.
Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

4. Fermentation Revisited
Hlavním cílem projektu bylo vytvoření kompozice pro rozhlasové vysílání. Dalším výstupem měla být audiovizuální esej o kvašení ve formě 15 až 30 minutového videa na pomezí hudebního klipu, receptu a populárně-naučného dokumentu. Hudební kompozice měla pracovat se samplovaným zvukem výroby kimči a jeho kvašení. Posledním výstupem měla být online sada samplů k volnému využití a dalšímu zpracování jinými tvůrci. V dlouhodobějším horizontu jsme tímto projektem chtěli položit základ k performačnímu (divadelnímu) zpracování s dalšími spolupracovníky, což by bylo přirozené pokračování projektu v následujícím roce. Vše bylo splněno dle vytyčených cílů, včetně plánovaného představení s názvem Já, kimči, které v roce 2022 uvede divadlo Alfred ve dvoře.
a) Akusmatická kompozice Opus symbioticum byla premiérována ve vysílání Českého rozhlasu dne
25. srpna 2021 a je volně k poslechu na stránkách ČRo:
https://www.radiocustica.cz/petr-vrba-opus-symbioticum-8561464

b) Audiovizuální esej Živáčci byla premiérována ve vysílání TV Artyčok 30. listopadu a je volně ke shlédnutí na stránkách: https://artycok.tv/45172/zivacci

c) Online sada samplů byla zveřejněna na značce Punctum Tapes 17. února 2021 a byla v průběhu roku rozšiřována až na dnešních 141 volně dostupných samplů zvuků spojených s přípravou či samotnou fermentací kimči, všetně několika bonusů. K dispozici na stránkách vydavatelství: https://punctumtapes.bandcamp.com/album/ptdge002-kimchi-sample-library

d) Performační zpracování chystá Petr Vrba (hudba) spolu s Petrou Hůlovou (text) a Jiřím Havlíčkem (video) ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře pro sezónu v roce 2022. Premiéra představení nazvané Já, kimči bude v záři 2022.
Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

5. Analýza bydlení
Cílem bylo zajistit tvůrčímu týmu ideální podmínky pro vytvoření intermediálního formátu performance, pro projekt Analýza bydlení, který divákům umožní nový typ textově/hudebně/vizuálního zážitku na pomezí stylizované autobiografie, společenské analýzy a fiktivního příběhu s použitím dokumentárních prvků.
Tým autorů měl možnost zkoušet čtyři celé dny ve Studiu Hrdinů, kde stejně tak uvedl premiéru a dvě reprízy. Další plánovanou reprízou bylo uvedení v pardubickém Divadle 29 jež se též uskutečnilo.
Během realizace tým autorů pozval několik odborníků ve svých oborech ke konzultaci a výsledná forma tomu odpovídala. Scénografie a light design byly konzultovány s Patricií Talacko, která se pod finální podobou podepsala velkou měrou. Dramaturgie a režie byly konzultovány s pány Lukášem Jiřičkou a Tomasz Winski. Po několik uvedeních jsme došli k závěru, že pro další uvedení a/nebo další projekty tohoto tvůrčího týmu připravíme pro diváky a textový doprovod ve formě jednoduché brožurky, která bude obsahovat samotný text Petry Hůlové, což by mělo vést ke komplexnějšímu uchopení celého díla.
Premiéra se uskutečnila 14.9. ve Studiu Hrdinů, reprízy tamtéž 22. 9. a 18. 10. 2021. Repríza v Divadle 29 se uskutečnila 27. 9. 2021.

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

6. Banausoi v Lille
Záměrem projektu bylo uskutečnění turné domácího tria Banausoi (Václav Šafka, Petr Vrba, Ondrej Zajac) ve dnech 15.-22. září 2021 v metropolitní oblasti Lille a okolí. Kromě turné bylo cílem zajištění premiérové spolupráce s francouzským triem TOC, včetně veřejného vystoupení tohoto nového sextetu a založení nové spolupráce s místními hudebníky. Jelikož se nám přes všechny komplikace spojené s pandemií povedlo zajistit koncertů šest, včetně premiérové spolupráce s avizovanými TOC a dalšími francouzskými hudebníky, můžeme říci, že záměr byl 100% naplněn. Jednotlivé koncerty se uskutečnily v těchto termínech a místech:
15. 9. Curych, CH – Ziegel oh Lac
17. 9. Lorry-les-Metz, FR – 69 Grand Rue
18. 9. Tourinnes-Saint-Lambert, BE – La Ferme des Tourinnes
19. 9. Lille, FR – La Malterie (spolupráce s francouzskými hudebníky z kolektivu Muzzix)
20. 9. Lille, FR – La Malterie (koncert Banausoi + sextet s TOC)

Všechny koncerty, především pak koncert z Lorry-les-Metz považujeme za velmi úspěšné a to hned z několika důvodů. Kromě vysoké návštěvnosti složené z lidí všech věkových kategorií a obrovského aplausu, především z nabídnutých koncertních návratů v co nejbližší době a hudebních spoluprací mezi jednotlivými členy Banausoi a členy Muzzix, hudebního kolektivu sdružujícího na třicet místních hudebníků a hudebnic. Spolupráce byla organizována tak, že z celkového počtu 12 hudebníků a hudebnic bylo za pomocí diváků, kteří losovali, vytvořeno celkem 13 nových formací, (od dua po kvintet), které zahrály v různě dlouhých časových úsecích. Závěrečný koncert turné pak patřil kromě klasického vystoupení Banausoi a domácí trojici TOC společnému premiérovému sextetu, který vyvolal nadšené ovace.

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

7. BioTroja

Ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy bylo uskutečněno několik kulturních akcí (dílny, koncerty, výstavy) v prostředí Trojského zámku.

Počátkem roku 2020 jsme začali ve spolupráci s GHMP realizovat dlouhodobý projekt BIO TROJA "místo pro kompostování kultury". Byla to reakce na aktuální situaci životního prostředí a projev vědomí o zhoršující se ekologické situaci a krizi klimatu. Trojský zámek, jeho rozlehlé zahrady a blízké okolí bychom chtěli využít jako prostor (laboratoř), který by pro svou polohu v krajině i díky společenským a kulturním kontextům, jež jsou s ním provázány, představoval ideální místo pro setkávání a spolupráci odborníků i laiků z oblastí výtvarného umění, hudby, vědy, botaniky, antropologie nebo ekologie. Galerie hlavního města Prahy zhodnocuje lokalitu v pražské části Troja. Projekt otevírá nové formy spolupráce s organizacemi i jednotlivci, umělci a odborníky zejména z oblasti přírodních věd. Jedná se o příklad aktivního přístupu k uvažování o environmentálních kontextech, který je primárním imperativem dneška nejen ve sférách umění, kultury, ekonomiky, ale i života obecně.

Přehled akcí:

2. 5. 2021 Rozhlasový a internetový přímý přenos ptačího zpěvu. Přímý přenos během svítání. Vysílány byly nejen zvuky za rozbřesku v zahradě Zámku Troja, ale také ukázky z celodenního planetárního rozhlasového projektu Reveil. Akce pořádaná již osmým rokem spočívá v naslouchání zvukovým krajinám rozbřesku na druhého máje; po 24 hodin lze na webu zvukové mapy Locus Sonus v přímém přenosu poslouchat zvuky počasí, hmyzu, ptáků nebo letadel v různých koutech zeměkoule.

26. 6. 2021 Procházka Trojskou kotlinou s geologem Radkem Mikulášem a Letní festival.
Pražská Troja je v různých ohledech jedna z nejzvláštnějších částí Prahy. Jde o součást přírodního parku Drahaň-Troja se strmými skalnatými srázy, Čimickým, Bohnickým, Drahanským údolím a s posledním úsekem neregulované Vltavy, označovaná zde jako Divoká.

16. 7. 2021–31. 7. 2021 Saša Spačal: MykoMytologie.
Imerzivní meditativní biotechnologické instalace MykoMytologie klade otázku co říše hub nabízí ve smyslu změn způsobu našich životů. Informace snímané z mikroskopického obrazu podhoubí jsou transformovány pomocí softwarových procesů do několika vzájemně propojených obrazovek a zvukové generativní kompozice. Umělecký výzkum MykoMytologie zkoumá, jak mohou houby a jejich podzemní sítě informovat lidské druhy o behaviorálních postupech hlubšího začlenění a péče.

18. 9. 2021 dílna: Myslet jako stromy /v rámci Zažít město jinak.
Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé. Jsou založené na principu sdílení veřejného prostoru, vzájemné pomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Stromy jsou také naši sousedé a často se k nim my lidé nechováme právě pěkně. Například necháváme plody, na kterých ovocné stromy pilně pracují od jara spadnout a shnít a jdeme jablka postříkaná pesticidy koupit do supermarketu.

23. 9. 2021 přednáška Davida Rothenberga – Hudba a příroda.
Od terénních nahrávek po živá vystoupení s mimolidskými hudebníky. Dům u kamenného zvonu.

1. 11. 2021 Den pro Trojskou kotlinu.
Program zahájila procházka s výkladem o plánovaných proměnách Trojské kotliny doplněnou odborným komentářem vodohospodáře z ČZÚ Ing. Martina Suchardy. Panelovou výstavu Trojská kotlina 2015–2030, kterou ve spolupráci s GHMP připravil IPR Praha, zahájili starosta Městské části Praha-Troja Ing. Tomáš Bryknar společně s náměstkem primátora pro místní rozvoj doc. Ing. arch. Petrem Hlaváčkem. Představení venkovní výstavy se zúčastnili ředitel pražské Zoo Mgr. Miroslav Bobek, představitelé městských částí Praha 6, Praha 7 a vedení GHMP. Závěrem proběhlo site-specific tanečně hudební vystoupení „Vzpomínka“ Aldany Duoraan, Loretty Lau, Barryho Wanga a Miroslava Noe.

Další informace: https://www.ghmp.cz/bio-troja/co-je-bio-troja/
Kurátor projektu za Mlok: Miloš Vojtěchovský

V roce 2021 činnost Asociace Mlok, z.s. finančně podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury a Praha 7.