asociace mlok

Přehled činnosti Asociace MLOK v roce 2023

V roce 2023 byly realizovány následující aktivity a projekty:

Visegrad project 2023-2024

The Mlok Association became a partner for new project “RE-PATCHED” supported and funded by Visegrad fund. The main leader of this project is serbian Art Ritam organisation. In cooperation with other partners: ISCM - Slovak section from Bratislava, IN SITU Contemporary Art Foundation from Warsaw and PRO PROGRESSIONE from Budapest; we will implement the project through activities happening in November and December 2023 and throughout the 2024.

The Re-patched project revives the legacy of famous experimental music composer, Bogusław Schaeffer, bridging Eastern and Western European cultural heritage. Collective artists explore his unconventional methods, preserving and passing on his influence to young composers in experimental and contemporary music.​

Important links:
Visegrad fund - https://www.visegradfund.org/
Art Ritam - https://www.artritam.com/
ISCM - https://iscm-slovakia.org/
IN SITU - https://www.sokolowsko.org/en/foundation
PRO PROGRESSIONE - https://proprogressione.com/en/pro-progressione/

V roce 2023 Asociace Mlok uskutečnila následující aktivity a projekty
1. Nejmilejší zvuky Prahy – Favourite sounds of Prague
Nejmilejší zvuky Prahy je pokračující projekt internetového portálu (http://www.sonicity.cz), který provozuje Asociace Mlok od roku 2008. Byl iniciován jako součást projektu ZIPP-Kulturstiftung des Bundes a v průběhu jeho existence jej doprovázela řada návazných aktivit (mj. Vysílání projektu Lucidní sny v síti EBU, výstava Zvukové prahy, a další). Stránky zaznamenávající zvukovou krajinu hlavního města Prahy, jsou formou komunitní platformy, která umožňuje zájemcům z řad veřejnosti umisťovat do archivu vlastní nahrávky a vytvářet tak zvukovou mapu pomíjejících zvukových atmosfér města. Od roku 2009 je podporován serverem občanského sdružení Multiplace a archivován Národní knihovou. Jde o otevřený projekt a archiv reflektuje široké spektrum osobních pohledů a poslechů. V roce 2012 přešel archiv na novou doménu http://www.sonicity.cz.
Ke konci roku 2023 obsahovala databáze 1275 záznamů.
Kurátor projektu za Mlok: Miloš Vojtěchovský

2. Pražský improvizační orchestr – sezóna 2023
Všech pět koncertů PIO v roce 2023 bylo něčím výjimečné. Hned první z nich, s legendárním tanečním mistrem Julyenem Hamiltonem, vystoupení, které navazovalo na několikadenní workshop v divadle Ponec jenž bylo naprosto zaplněné. V Besedním domě to bylo premiérování nového programu zaměřeného na grafické partitury ve vztahu k tvorbě zřejmě nejvýzmanějšího skladatele 20. století Johna Cage, kde PIO zahrálo několik interpretací grafických partitur vůbec poprvé (Christian Wolff, Earl Brown a Jan Steklík). Koncert v kampusu Hybernská přinesl kromě toho nejlepšího z předchozích let zaměřených na tvorbu freejazzových velikánů (Sun Ra, Charles Mingus, Anthony Braxton) i specifický program kde PIO pracovalo s podomácku vyrobenými nástroji, recyklovanými materiály a tradičními nástroji, které jsou efektivně „připravené“ z běžných každodenních materiálů. Poslední dva koncerty sezóny se odehrály během již 4. minifestivalu PIO DYNAMO, opět konaného v divadle Alfred ve dvoře. PIO premiéroval nové skladby inspirované elektroakustickou hudbou Iannise Xenakise, který patří mezi skladatelské velikány 20. století, jehož plodná a průkopnická tvorba zahrnovala všechny oblasti od inovativních sólových instrumentálních děl až po velké orchestrální a sborové skladby. Jeho elektroakustické skladby pro magnetofonový pás jsou klasikou žánru, zahrnující čistou a jednoduchou krásu až po hutný a brutální hluk. PIO pro tento koncert doplnil Tim Perkis, kalifornská legenda počítačové hudby, jehož skupina The League of Automatic Music Composers byla prvním živým souborem počítačové hudby a jehož pozdější skupina The Hub byla první živou počítačovou hudební skupinou, jejíž všichni členové byli skladatelé a zároveň návrháři a konstruktéři vlastního hardwaru a softwaru. Během druhého večera PIO zahrál kromě obdobného programu jako v Brně, zaměřeného na grafické partitury newyorské avantgardy, i novou grafickou partituru George Cremaschiho.
Jednotlivé koncerty se uskutečnily: 6. 4. Praha – Ponec, 14. 6. Brno – Besední dům, 23. 11. Praha – Kampus Hybernská, 13.–14. 12. Praha – Alfred ve dvoře.
Domácí a zahraniční hosté v roce 2023: Dieter Kern (AT) – bicí, Katharina Klement (AT) – klavír, Pasi Mäkelä (FIN), Tim Perkis (USA) – elektronika, Andrea La Rose (USA) – flétny, Burkhard Stangl (AT) – kytara, Marcel Bárta – saxofony, David Danel – housle, Ian Mikyska – viola da gamba, Martin Debřička – saxofony, Jakub Švejnar – bicí, perkuse.
Během koncertu v Ponci vystoupil s PIO ještě Julyen Hamilton a účastníci jeho workshopu. Většinu koncertních provedení PIO doplňoval světelný designér Pavel Havrda.

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

3. Berlín-Praha-Vídeň 2023
Díky využití strategické polohy Prahy, resp. České republiky, jsme původní plán dokonce překročili a celkem jsme uspořádali témeř třicet jednotlivých vystoupení, s primárním zaměřením na volnou improvizaci, současnou kompozici, elektronický experiment, free jazz a další spřízněné žánry, včetně premiérových spoluprací a dvou workshopů zaměřených na elektroakustickou volnou improvizaci (letos pod vedením Axela Dörnera a Jokea Lanze). Avizovaným cílem bylo prezentovat domácímu publiku minimálně dvě desítky domácích i zahraničních hudebníků a přispět tím ke zvýšení domácí (nejen) improvizační scény na evropskou úroveň. Kromě českých hudebníků a hudebnic vystoupilo během naší série devatenáct zahraničních hudebníků/ic celkově z jedenácti zemí. Po čtyřech letech jsme navázali na spolupráci se švýcarským turntablistou Jokem Lanzem, kterého na turné po ČR doprovodil jeden z nejvýznamnějších hráču v oblasti improvisingu, Petr Vrba a dále českorakuské trio Poisonous Frequencies. Tyto aktivity (turné i workshop byly umožněny i díky naší úspěšné žádosti o podporu u švýcarské nadace Pro Helvetia, která laskavě projekt podpořila).

Výpis jednotlivých koncertních večerů:
10. 2. Praha – Punctum: Tony Buck, Magda Mayas aka SPILL (AUS/DE), OUTbetwIN, Michael Nechvátal
15. 3. Ústí nad Labem – Hraničář: Joke Lanz (CH) & Petr Vrba, Dataphase, Bohorovnost
16. 3. Ostrava – Fiducia: Joke Lanz (CH) & Petr Vrba
17. 3. Olomouc – sf mini: Joke Lanz (CH) & Petr Vrba
18. 3. Brno – Sibiř: Joke Lanz (CH) & Petr Vrba
19. 3. Praha – Punctum: Anouck Genthon & Lionel Marchetti (FR), Jena Jang (KOR), Joke Lanz
1. 4. Pardubice – Klub 29: Poisonous Frequencies feat Joke Lanz (AT/CZ/CH)
20. 4. Praha – Punctum: Tomáš Vtípil sólo
11. 5. Praha – Punctum: Quitrit (GR/USA/DE/CZ), Han Quin (USA/IT/CZ)
26. 5. Praha – Punctum: Pasi Mäkelä (FIN), erikM (FR) & vrrrbitch
29. 9. Brno – dinn: Škvíry & Spoje (SK/CZ), Tomáš Vtípil & Miroslav Rozbořil
30. 9. Praha – Punctum: Škvíry & Spoje (SK/CZ), Georgy Bagdasarov (ARM), Adéla Konečná
13.–14.12. Praha – Alfred ve dvoře: Elia Moretti, Burkhard Beins, Michael Vorfeld aka Ferst Dadler (IT/DE)

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

4. Irtijal 2023
Cílem projektu bylo zajištění několikdenní spolupráce mezi Petrem Vrbou a libanonskými hudebníky u příležitosti konání třiadvacátého ročníku festivalu Irtijal (11.-14.4.) v Bejrútu. Čtyři dny intenzivních workshopů a zkoušení vyvrcholilo v pravděpodobně nejúspěšnější projekt festivalu, který zahrnoval dva libanonské hráče (Malek Rizkallah a Toni Elieh), švýcarského klarinetistu usazeného již třináct let v Bejrútu (Paed Conca) a Petra Vrbu, který zde hrál jak na trumpetu, tak na elektronické nástroje. Během tohoto projektu zazněla sóla, dua i tria, a nakonec společné kvarteto, což byl vrchol třetího dne festivalu a byl to jediný koncert festivalu, který měl natolik mohutný aplaus, že kvarteto muselo přidávat.

5. LyrArkestra+ 2023
Cílem projektu bylo, kromě aktuální interpretace grafických partitur a jejich rekontextualizaci technologiemi 21. století, vytvoření kreativní platformy pro domácí elektronickou scénu napříč městy ČR. V praktické rovině se jednalo o zajištění pravidelných zkoušek a čtyř koncertů nebo lépe řečeno audiovizuálních performancí v první polovině roku 2023.
Aktuální tým hráčů na syntezátor Lyra 8 (Daniel Jakeš, Martin Nábělek, Michal Zbořil, Tomáš Knoflíček, Ken Ganfield a Petr Vrba) se oproti loňské sezóně rozšířil o „náhradníka“ Ondřeje Málka, který pravidelně docházel na zkoušky a pak důstojně zastoupil v případě pražského vystoupení Tomáše Knoflíčka. Vizuální rovinu měly na starosti tři videotvůrkyně a to: Cristina Maldonado, Keya Singh a Isabela Juchniewicz. Během úvodních pracovních dílen a následných zkoušek jsme pro letošní sezónu vybrali pět grafických partitur Jana Steklíka, které ansámbl interpretoval jak hudebně tak vizuálně: dvě z cyklu „Propalované“, dvě z cyklu „Tráva“ a Ptačí partituru.
Zřejmě největší očekávání slibovalo uvedení v Brně neboť v Domě umění se uskutečnila poslední velká výstava Jana Steklíka a stejně tak křest monografie Jan Steklík, kterou sepsali Jozef Cseres a Terezie Petišková (ředitelka DU). Koncertu se kromě těchto dvou (Jozef Cseres celou akci i zahájil úvodním slovem o Janu Steklíkovi) zúčastnila i vdova paní Marie Steklíková. Vzhledem k tomu, že do sálu, kde se performance v Domě pánů z Kunštátu uskutečnila, se dostavilo více než sto diváků a poměrně dlouhotrvající aplaus a závěrečné poděkování jak paní Steklíkové, tak paní Petiškové, můžeme s klidným svědomím potvrdit, že uvedení v Brně svá očekávání naplnilo. Nicméně i další tři uvedení se setkala s velmi pozitivní recepcí a považujeme je za úspěšná.
Jednotlivá provedení se uskutečnila:
15. 4. 2023 GAMPA, Pardubice
20. 4. 2023 Punctum, Praha
21. 4. 2023 Dům pánu z Kunštátu, Brno
4. 5. 2023 DUUL, Ústí nad Labem
+ zkoušky a pracovní dílny většinou poslední neděli v měsíci (01-06/2023)

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

5. Řevnice, ulice Slepá
Cílem projektu Řevnice, ulice Slepá, bylo vytvoření intermediálního formátu představení na pomezí stylizované autobiografie, společenské analýzy a fiktivního příběhu s použitím dokumentárních prvků. Dílčím cílem byla, stejně jako v předchozích projektech týmu, tvořeného spisovatelkou Petrou Hůlovou, filmařem Pavlem Havrdou a hudebníkem Petrem Vrbou, výzva k sebereflexi a nahlédnutí na společenské dění jiným než běžným úhlem pohledu. Myslíme si, že cílů bylo dosaženo 100% neboť uvedená premiéra i reprízy (kromě divadla Alfred ve dvoře i Městské divadlo Varnsdorf) byly velmi dobře navštíveny a posléze v debatách s diváky i pozitivně hodnoceny a někteří, včetně ředitele Alfreda ve dvoře Tomáše Procházky, považovali Řevnice za povedenější inscenaci oproti předchozímu velmi úspěšnému Já, kimči.
Premiéra a uvedení na Praze 7 v divadle Alfred ve dvoře se uskutečnili v termínech 25.-27.9.2023, repríza v MD Varnsdorf 17.11.

Kurátor projektu za Mlok: Petr Vrba

V roce 2023 činnost Asociace Mlok, z.s. finančně podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury a Praha 7.